piątek, 30 marca 2012

Orzechy piorące



Proszek z orzechów piorących 375 g

Orzechy piorące sama wypróbowałam więc jeśli chodzi o prania , to różnie, czasem mi się wydaje, że bardziej służą do odświeżenia ciuchów i do ciuchów ciemnych. Białych ubrań to raczej nie dopierze nawet z dodatkiem sody. Dobre są do zmywarki super umyją pod warunkiem, że nie mamy jej bardzo załadowanej.
Umyłam orzechami włosy no i zauważyłam, że się mniej przetłuszczają więc tu na plus. Przygotowałam siebie ten płyn do mycia no i tu rewelacja myje super meble, podłogę, zlew. Zastanawiam się czy jakby w tym płynie nastawiła pranie nie było by lepszego efektu sprawdzę napiszę. Więc zachęcam do lektury poniżej bo myślę, że warto :)
p.s zapach : przypomina ocet, ale jak wyschną ubrania zapach uniwersalny chyba, że dodamy olejki.

Orzechy piorące (Sapindus mukorossi) pochodzą z Indii i Nepalu. Tam już od wieków stosowane były jako naturalny środek do prania jak również do zmiękczania oczyszczania wody.

Łupinki zawierają klejącą substancję: SAPONINĘ. Saponina jest detergentem, który odtłuszcza, myje i oczyszcza. Gdy łupinki zetkną się z wodą, naturalne mydło wydziela się i tworzy delikatny roztwór mydlany. Same orzechy mają intensywny zapach - natomiast po rozpuszczeniu wodzie - pranie ekologiczne jest całkowicie bezzapachowe. Użytkownicy mogą dodać do łupin parę kropli olejku zapachowego (np. Lawendy, lub innego ulubionego). łagodny dla kolorowych i wielobarwnych tkanin, jaśniejsze biele i mniej szkody dla Twoich ubrań bez blaknięcia spowodowanego wielokrotnym praniem.

Pranie w pralce  
5-6 połówek pokruszonych łupin wsyp do woreczka (można zawiązać w skarpecie) i wrzuć bezpośrednio do bębna z ubraniami. Pranie kolorowe i gotowanie w 30oC - 90oC.

Czy trzeba wyjmować orzechy w trakcie płukania prania?

Nie jest to konieczne, jeśli chcesz, aby Twoje pranie stało się bardziej miękkie. Orzechy mogą pozostać w pralce do zakończenia cyklu prania. W trakcie płukania woda jest zimna i często odnawiana. W tej fazie wydziela się bardzo niewiele saponiny. Ta mała ilość pozwala właśnie na zmiękczenie prania.

Należy zwrócić uwagę, czy woreczek z łupinami przemieszcza się swobodnie w bębnie. Dzieje się tak, jeśli pralka nie jest zbyt ciasno wypełniona, mniej więcej do 1/2 pojemności.

Naturalne saponiny nie rozpuszczają farb w tkaninach, więc można mieszać kolory nawet przy gotowaniu i nie grozi nam zafarbowanie. Jedynie piorąc z białymi rzeczami należny pamiętać, by dodać 1,5 łyżki sody oczyszczonej celem uzyskania śnieżnobiałej barwy rzeczy białych.

Przygotowanie wyciągu - czystego wywaru
Gotuj 8 - 10 skorupek 5 do 15 minut w 1 litrze wody. (Stężenie może być zmienione w zależności od potrzeby.)

Ten ług przelej przez bawełnianą chustkę lub gęste sitko do butelki pryskającej: otrzymasz gotowy płynny środek czyszczący. W razie potrzeby dodaj ewentualnie parę kropli oleju cytrynowego.

Ten uniwersalny środek czyszczący nadaje się do wszystkich prac w gospodarstwie domowym, w kuchni, łazience, jak również w toalecie. Jest zaskakująco skuteczny przy myciu okien i aut.
Po za tym po skończonym praniu, woda z orzeszków ma wręcz pozytywny wpływ na ścieki, bo zawarte substancje w orzechach mają właściwości grzybobójcze, bakteriobójcze i wiele innych oddziaływań pozytywnie wpływających na naturalne środowisko. 
"Wywar" można przechowywać w zimnym miejscu przez około 10 dni z dodatkiem na przykład olejku z lawendy czy kilku kropli cytryny.

3-4 pokruszonych łupin trzymaj ok. 15 min w gorącej wodzie, następnie wodę schłódź do odpowiedniej temperatury i pierz jak przy zastosowaniu płynu do prania ręcznego. Napełnij saszetkę bawełnianą, bądź nawet skarpetkę i włóż do niej około 4 - 6 łupin, zawiąż i umieść w misce razem z bielizną przeznaczoną do prania. Łupiny orzecha piorącego są pełnowartościowym, 100% biologicznym i bardzo delikatnym dla farby środkiem piorącym, niezależnie od temperatury prania, jest stosowany do prania ręcznego, jak i w pralce.
Dodatkowo jest on bardzo wydajny. Średnio możemy liczyć 4-krotne użycie tych samych orzechów przy praniu w temperaturze do 30°, 2-3 krotne przy 40°, jedno- lub dwukrotne w 60° i 1-krotne w 90°.

Pranie ręczne
3-4 pokruszonych łupin trzymaj ok. 15 min w gorącej wodzie, następnie wodę schłódź do odpowiedniej temperatury i pierz jak przy zastosowaniu płynu do prania ręcznego. Napełnij saszetkę bawełnianą, bądź nawet skarpetkę i włóż do niej około 4 - 6 łupin, zawiąż i umieść w misce razem z bielizną przeznaczoną do prania. Łupiny orzecha piorącego są pełnowartościowym, 100% biologicznym i bardzo delikatnym dla farby środkiem piorącym, niezależnie od temperatury prania, jest stosowany do prania ręcznego, jak i w pralce.
Dodatkowo jest on bardzo wydajny. Średnio możemy liczyć 4-krotne użycie tych samych orzechów przy praniu w temperaturze do 30°, 2-3 krotne przy 40°, jedno- lub dwukrotne w 60° i 1-krotne w 90°.

Kiedy orzechy tracą właściwości myjąco - piorące?

Orzechy piorące można używać, aż do momentu całkowitego wypłukania się saponiny. Jak to poznać? Orzechy zmieniają kolor na jaśniejszy, tracą pierwotny połysk i lepią się. Najlepiej potrzeć orzech mokrym palcem. Jeśli wciąż się pieni, znaczy, że nadal zawiera saponinę. Innym wskaźnikiem jest jego twardość. Na początku orzechy są twarde. W kontakcie z wodą tracą ją i stają się coraz miększe.

Co możesz nimi prać?

Rzeczy białe i wielokolorowe 30oC - 90oC. Nawet tak delikatne jak bawełna i jedwab. Nie musisz już dodawać środków zmiękczających, by twoja bielizna była świeża i miękka. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych zmiękczaczy do tkanin! Nawet ręczniki frote stają się miękkie i puszyste. Jeśli bielizna jest mocno zaplamiona, możesz dodać 1  1/2 łyżki stołowej odplamiacza ekologicznego. Przy mniejszych zabrudzeniach zalecana jest 1˝ łyżki zwykłej sody spożywczej.

Inne zastosowania
Szampon ekologiczny dla zwierząt z orzechów piorących  
W pielęgnacji zwierząt  np. psów i kotów orzechy piorące są często i chętnie używane, jako że są bezpiecznym środkiem do pielęgnacji zwierząt.  Dzięki swoim właściwościom insektobójczym, dają zwierzęciu ulgę a przy tym nie podrażniają skóry.

Mycie naczyń w zmywarce
5 orzechów piorących dodaj do przegródki ze sztućcami, myj w normalnym programie. W tym przypadku płyn do płukania jest zazwyczaj niepotrzebny.

Do ciała
Do kąpieli w wannie, możesz wlać od 25 do 50ml wyciągu. Woda stanie się wówczas bardzo miękka dając całemu ciału uczucie ulgi i ogromnego relaksu.  Saponiny zawarte w łupinach mają właściwości anty-stresowe. Wywar z łupinek orzechów ma bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe. W Ayurvedzie saponiny zawarte w łupinach orzechów mają zastosowanie w dziesiątkach mieszanek ziołowych chroniących i oczyszczających organy wewnętrzne człowieka.
Skoncentrowany wyciąg z orzechów piorących jest pielęgnującym mydłem do mycia całego ciała, które staje się bardzo gładkie, delikatne i pachnące. Jest on w 100% specyfikiem ekologicznym. Żeby osiągnąć zagęszczoną konsystencję wyciągu, możesz dodać odrobinę mąki, bądź żelatyny ekologicznej. Zmęczonym stopom dają ogromną ulgę i miękkość skóry. Mają działanie odprężające dla całego ciała, a kąpiel w wannie jest staje się przyjemnością.

Mycie włosów
Wywar z orzeszków  ma właściwości przeciwłupieżowe. Jeżeli masz swój ulubiony zapach dodaj do wywaru kilka kropli. Wyciąg z orzeszków zalecany jest szczególnie dla osób cierpiących na alergie lub mających bardzo wrażliwą skórę. Nadają włosom połysk i zdrowy wygląd. Łatwo rozczesują się i dłużej pozostają czyste.

Czyszczenie złota i srebra
Gotować 7 do 8 połówek łupin w 100ml wody przez 5 minut. Ostudzić i wcisnąć połówkę cytryny. Zamoczyć w wywarze starą szczoteczkę do zębów i wyszczotkować biżuterię czy sztućce.

UNIKALNE WŁAŚCIWOSCI ORZECHÓW PIORĄCYCH
Poza właściwościami, na jakie nazwa wskazuje, posiadają inne mało u nas znane!    
   
Okłady z wywaru z łupinek orzechów mają bardzo pozytywne oddziaływanie na bóle stawowe i kręgosłupowe, gdzie w Indiach od wieków w Ajurwedzie używano je na bolące i opuchnięte stawy nóg i rąk. Przyrządza się okłady z gęstego wywaru. Daje się do naczynia od 3- 5dkg orzeszków na 1/2litra wody. Gotujemy je na wolnym ogniu od 2 do 3 minut. Po wystygnięciu wywaru dokładnie wyciskamy dłońmi rozgotowane orzeszki, by  odzyskać z orzeszków  jak najwięcej substancji czynnych. Wywar przecedzamy przez gęste sitko. Wywar winien mieć temperaturę pokojową. Opatrunek moczymy w wywarze i kładziemy na miejsce ,któremu chcemy pomóc. Owijamy bandażami. By opatrunek za szybko nie wysychał, można  go obłożyć liściem kapusty. Tak przygotowany kompres może być na miejscu któremu chcemy pomóc  kilku godzin. Po pierwszym okładzie zobaczycie już pozytywne oddziaływanie wywaru z orzeszków. Gęsty wywar przechowujemy w lodówce do 7 dni od czasu sporządzenia. 

1 komentarz:

  1. Ugotowałam orzechy,wywar wlałam prosto na ciuchy do pralki, wyprałam, i faktycznie efekt duzo lepszy.

    OdpowiedzUsuń